OVAC State Placers

2018 OAC Jr High State Results

Congratulations to the 2 State Champions from Beaver Local!

 

0164.0 Brenden Severs-8 BLWC TechFall Logan Shephard-8 FRL 13-0

0120.0 Logan Ours-8 AWC Dec Ismael Ayoub-8 MIR 6-0

 

5th Place

0108.0 Mark Emmerling Jr.-8 BLWC Pin1:58 Jt Chance-7 LBS 9-1

 

2018 OAC Grade School States!!!

 

2017-18 OAC State Placers

40.1 Rukus Springer EL 2nd

55.1 Bentley Stephen Barn 3rd

55.1 Ryder King Barn 4th

55.2 Colton Nixon MF 5th

68.3 Owen Edwards Camb 4th

75.3 Jake Hughes BvL 4th

95.3 Ford Hines Barn 5th

75.4 Reese Stephen Barn 3rd

75.4 Brody Saccoccia Steub 4th

80.4 Skyler King Barn 6th

85.4 Cal Beadling Steub  6th

95.4 Blake Hinkle Camb  7

110.4 Brennan Stout STC Champion

 

 

2016-17  OAC State Placers

OAC Grade School State Live Brackets & Bout Board
 

OAC Grade School State Live Video on Flowrestling

40.1 Rukus Springer EL 8th

45.1 Jayce Nixon MF 6th

75.1 Colt Gamble HC 2nd

65.2 Jake Hughes BvL Champion

85.2 Nolan Blackburn Steub 2nd

85.2 Hines Ford Barn 7th

55.3 Tristan Eckles EL 8th

71.3 Brody Saccoccia Steub 3rd

95.3 Kamdon Morrison Camb 4th

160.3 Axle Saling Camb 5th

80.4 Eric Williams EL Champion

120.4 Ethan Waggoner Tor 5th

140.4 Elijah Llewellyn HC 3rd

 180.4 Lucas Thomas HC 7th

 

2017 OAC Jr High Brackets and Results

84 Eric Williams EL 4th

96 Howard Williams EL 3rd

102 Logan Ours DMT (BvL) 2nd

102 Aaron Ferguson NL (Steub) 3rd

126 Devon Salsberry BvL 5th

146 Brenden Severs BvL 6th

176 Sam Lowe BvL 4th

 

 

2015-2016

Grade School Placers:

50 Evan Ours NAWC (BvL) 7th

55 Leo Wikes BvL 5th

58 Cooper Smith TS Champion

61 Jake Hughes BvL 3rd

61 Dominic Bates Camb 5th

65 Brody Saccoccia NL (Steub) 4th

75 Eric Williams EL 4th

85 Logan Ours NAWC (BvL) Champion

120 Steven Marra AKWC (SL) Champion

160 Marshal Bier Beal Champion

 

Jr High OVAC State Placers:

 

84 Logan Ours NAWC (BvL) 2nd

 

84 Howard Williams ELP 7th

 

90 Aaron Ferguson NL (Steub) 5th

 

108 Skyler Lasure BvL 8th

 

138 Ethan Pappas ED 2nd

 

164 David Tuttle NL (Steub) 8th

 

 

 

2014-2015

Jr High OVAC State Placers:

 

 78 Howard Williams 6th ELP 7th

 84 Cole McComas 7th BvL 4th

146 Beau Smith 8th BvL Champion

(Beau is the 1st OVAC Jr High State Modern Day Champion!)

176 River Pappas 8th ED 4th

209 Garrett Givens 8th BvL 4th

 

Grade School Placers:

75 Logan Ours NAWC Champion

Logan Ours wrestled Broderick Harris last year in the finals. Broderick and his two brothers along with their grandmother died in a fire the day after Christmas. After his finals match yesterday, with tears in his eyes, Logan gave his finalist singlet to Broderick's parents Ricky and Traci Harris. I can't think of a better act of sportsmanship. He is a true champion.

Some good stuff above written about Logan Ours!

58 Brody Saccoccia NL Champion

60 Nolan Blackburn NL 3rd

80 Aaron Ferguson NL 3rd

55 Jake Hughes BvL Champion

60 Jaymin Salsberry BvL 7th

100 Brenden Severs BvL Champion

75 Eric Williams EL 4th

80 Howard Williams EL 7th

58 Reese Stephen Barn 3rd

55 Cooper Smith TS 8th

130 Kenny Marra SL 2nd
 

100 Hunter Morris SL 4th


100 Steven Marra SL 3rd


100 Ethan Waggoner Tor 7th
 

 

2013-2014

Jr. High State Placers:

78 Cole Mccomas-6 BvL5th

164 Dalton Hoover-8 MF 4th

209 Hunter Bodkin-8 MF 2nd

 

Grade School Placers:

Div I 45 Barcalow, Salvatore 3rd (ED)

Div II 58 Saccoccia, Brody 6th NL (Steub)

Div II 120 Llewellyn, Elijah 4th (IC)

Div III 68 Landfried, Landon 5th (BvL)

Div III 71 Ours, Logan Champion NAWC (Well?)

Div III 80 Ferguson, Aaron Champion NL (Steub)

Div IV 90 Lasure, Skyler 5th (BvL)

Div IV 140 Wooley, Skylor 2nd (EL)

Div IV 140 Tuttle, David 8th NL (Steub)

 

 

 

2012-2013

Jr. High State Placers:

84 Jashon Hubbard-7 NL 2nd (Steub)

 154 Austin Deffenbaugh-8 NL 8th (Steub)

 

Grade School Placers:

Div I 40 Salvatore Barcalow-K TS 5th (Steub)

Div I 50 Brody Saccoccia-1 NL 4th (Steub)

Div II 55 Eric Williams-3 ELP 4th

Div III 65 Logan Ours-4 NAWC Champion (Well?)

Div III 65 Howard Williams-4 ELP 2nd

Div III 80 Brenden Severs-4 BTW 4th (BvL)

Div III 60 Skylor Wooley-5 ELP 5th

Div IV 85 Anthony Rice-6 NL 3rd (Steub)

Div IV 110 Beau Smith-6 ELP 7th

 

2011-2012

Jr. High State Placers:

74 Jashon Hubbard NL 5th

96 Tariq Wilson - NL 4th

96 Gregory Quinn- Shad 5th

154 Matthew McFarland - UL 2nd

 


Grade School Placers:

Div I 45 Saccoccia-k, Brody - NL 2nd

Div III 55 Kish, Koen - St.C 2nd

Div II 58 Ours, Logan - Well Champion

Div II 65 Ferguson, Aaron - NL Champion

Div IV 75 Hubbard, Jashon - NL Champion

Div IV 100 Hoover, Dalton - TS 5th

Div IV 130 Walker, Kyle - ELP 4th

Div II 58 Hoover, Trey - TS 8th

Div IV 80 Rice, Anthony - NL 6th

Div III 68 McComas, Cole - Beav 4th

Div III 85 Clouse, Brylan - NL 4th

Div III 100 Smith, Beau - ELP 7th

Div II 70 Gray, Isaac - NL 7th


 

2010-2011

Jr. High State Placers:

Mays, Trent Steub 138 2nd place

Brown, Devin Smittys 96 3rd place

Bodkin, Jonathan MF 249 3rd place

Hasson, Daniel BvL 102 5th place

Bloor, Seth Smittys 209 5th place

Quinn, Gregory Shad 78 6th place

Hunter Pizzino HC 114 6th place

Hickenbottom, Logan Camb138 8th place


2010-2011

Grade School Placers:

Div I 40 Eric Williams East Liverpool 2nd

Div II 50 Trey Hoover Martins Ferry 4th

Div II 55 Howard Williams East Liverpool Champion

Div II 55 Logan Ours Wellsville 5th

Div II 58 Aaron Ferguson Next Level 3rd

Div II 61 Logan Krulik Wellsville 5th

Div II 65 Logan Bennett East Liverpool 5th

D II 75 Alex Meade Shenandoah 4th

Div II 120 Skylor Wooley East Liverpool Champion

Div III 68 Jashon Hubbard Next Level Champion

Div III 71 Anthony Rice Next Level 3rd

Div IV 70 Tommy Curtin Shadyside 6th

Div IV 95 Josh Kahl Shadyside 7th





2009-2010

Jr. High OVAC Placers:



Grade School OVAC Placers:

50 Logan Ours Wellsville Champion

70 Brylan Clouse Shadyside Runner-up

65 JaShon Hubbard Steubenville 3rd

100 Jesse Hubbard Steubenville 3rd

45 Trey Hoover Martins Ferry 4th

115 Luke Fogle Steubenville 5th

65 Tommy Curtin Shadyside 6th

65 Gregory Quinn Shadyside 6th

115 Matthew Mcfarland Union Local 6th

55 Aaron Ferguson Steubenville 7th

40 Eric Williams East Liverpool 7th

90 Dalton Hoover Martins Ferry 7th

60 Seveone Mayo Steubenville 8th





2008-2009

Jr. High OVAC State Placers:


Chase Kinemond Shad 114 4th


Kale Rayner Cald 152 4th

Cade Sigler UL 152 8th


Grade School OVAC State Placers:

Trent Mays D4 95 Steubenville Champion

Howard Williams D1 45 East Liverpool Champion

Jahson Griffith D1 75 Woodsfield 2nd

Jashon Hubbard D2 60 Steubenville 2nd

River Pappas D2 105 Edison 2nd

Anthony Rice D2 60 Steubenville 4th

Daniel Hasson D4 80 Beaver Local 4th

Logan Ours D1 45 Wellsville 6th

Brylan Clouse D2 60 Shadyside 6th

Jesse Hubbard D3 85 Steubenville 6th

Tommy Curtin D3 60 Shadyside 7th

Tariq Wilson D3 70 Steubenville 7th

Eli Petho D2 65 Shadyside 8th

Liam Quigley D3 100 Steubenville 8th

Gregory Quinn D4 65 Shadyside 8th

Logan Hickenbottom D4 100 Cambridge 8th

 

2006 -2005

Jr. High OVAC State Placers:

 

  90 Samuel Faykus Bell  (8) 36-3 7th

 108 Dylan Ice EL (8) 29-6 5th

 120 Shane Foster BSJ (8) 42-4 5th

132 Kurtis Jefferis Barn (8)  38-2 5th

164  Jacob Henderson BvL (8) 31-3 7th

  234 Zac Wojciechowski Camb (8) 31-6 8th

 

2005-2004

Jr. High OVAC State Placers:

 

176 Jerry Kahl, Shad (8) 5th

234 Brant Powell, Barn (8) 5th

126 Carl Piper, Bell (8) 8th

164 Joshua Costlow, Tor (8) 8th

 

2004-2003

Jr. High OVAC State Placers:

 

114 Chase Tucker, Martins Ferry (8) 2nd

138 Kirk Wetherell, Cambridge (8) 3rd

126 Bryan Skoff, StC (8) 6th

 

 

2003-2002

Jr. High OVAC State Placers:

 

 96 James Myers IC (8) 40-3 5th

 108 Sean Mahley Camb (8) 40-4 6th

 

2002-2001

Jr. High OVAC State Placers:

 

108 Mick Nicolia Bell Champion

120 Willie Saxton BL Runner  Up

126 Zack Schuller BL 3rd

176  Jim Bowersock BvL 4th

 234 John Horne Shen 5th

 

2001-2000

Jr. High OVAC State Placers:

 

96 Clay Tucker, MF (8) Runner Up

154 Scott Antonik, Bell (8) 3rd

138 Jason Wright, Shad (8) 4th

 

2000-1999

Jr. High OVAC State Placers:

 

124 Bobby Samsa, Shad Champion

130 Jesse Irwin, Shad Champion

143 Justin Myers, Cadiz  Champion

219 Adam Hoppel, BvL Champion

136 Luke Burkhardt, Shad 3rd

151 Brock Bowman, BL 3rd

 

1999-1998

Jr. High OVAC State Placers:

 

114 Jarrod Anderson, Barn (8) Champion

124 Christopher Wilson MC (8) Champion

151 Jordan Williams, Lisbon (8) Runner Up

108 Lucas Huffman, Riv (8) 3rd

 

 

 

 

Alex Quinn and Chase Kinemond wrestled last weekend at the USAW middle school national duals. They were both named All-Americans and went 4-3 against the some of the best competition in the nation.

 

 

(Ohio Valley Athletic ex Coach) The purpose of this web site is to promote O.V.A.C. wrestling and the individuals that make it all possible. I don't proclaim to know everything about the O.V.A.C.'s or wrestling, but I did coach in the O.V.A.C.'s for 8 years so I do have some knowledge of the sport, coaches and the wrestlers (2002). I have also run www.OVAeCwrestling.com for the past 10 years.(2016)