Individual Rankings

Corrections can be emailed here

shaggy19710@yahoo.com

 

Remember to refresh your browser to get up to date results.

(CTRL button and F5 button to refresh.)

 

 

Here we go with the 18th year of my rankings. The OVAC has  113 over all placers returning counting the last three years, 66 placers returning this year!

 

 

 

As of now an OVAC committee will be seeding the top 12 in each weight, and an alternate. 

 

 

106

A young, wide open weight class!

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Cook Ethan JM 10th 6th 106    
2 Stephen Reese Barn 9th      
3 Beadling Cal Steub 9th      
4 Simms Mason Well 11th      
5 Rossiter Tristan Shen 9th      
6 Davis Logan OG 9th      
7 Bosley Brent PS 10th      
8 Kazmirski Gannon StC 11th      
9 Carman Adam WP 9th      
10 Trip Ryan Univ 9th      
11 Synder Hayley WL 9th      
12 Ward Dylan MF 10th      
13              
14              
15              
INJ Sampson Justin HC 11th      

Notes:

Dylan Ward (Martins Ferry) pin Brock Pendleton (Indian Creek) 0:49

 

 

113

Could it be a rematch from last year? King should not be over looked.

Need some names here?

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Roberts Brady PS 10th 1st 106    
2 King Dakota Barn 9th      
3 Overly Alex Shen 12th 2nd 106 4th 106  
4 Shevlin Anthony Steub 11th 5th 106    
5 Tschappat Matthew JM 12th      
6              
7              
8              
9              
10              
11              
12              
13              
14              
15              

Notes:

113--Gannon Kazmirski (STC) d. Dylan Ward, 9-5

113 King, Dakota (Barnesville) defeated Ward, Dillion (Martins Ferry) === {Fall 2:53}

 

 

120

Very solid weight good matches will happen quick in this weigh.

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Easton Devin PS 12th 3rd 120 7th 113 4th 106
2 Stephen Griffen Barn 11th 3rd 113 3rd 106  
3 Cochran Carl JM 11th 4th 113 1st 106  
4 Vales Quinton WP 10th 4th 103    
5 Lamb Clayton OG 11th 5th 120    
6 Coleman Cole WL 12th 6th 113    
7 Hill Anthony Steub 10th 7th 113    
8 Lanzer Blake Dov 10th 8th 106    
9 Heavener Christopher Riv 12th      
10 Herbert Trevor BL 11th      
11 Spahlinger Aiden SL 10th      
12 Crow Isaiah Well ?      
13 Kaydon Bobby BvL 10th      
14              
15              
16              
17              

Notes:

120 Dakota King 9 (Barnesville) pin Kaydon Bobby 10 (Beaver) 2:41

Tyler Sipes (Indian Creek) dec. Domenick Tedeschi (Martins Ferry) 5-2

120-Chris Heavener (River) major decision 16-5 Trevor Herbert (Buckeye Local)

Trevor Herbert pinned Tyler Sipes (IC)

120 – Isaiah Crown (W) Pin Kaydon Bobby (BvL) 4:47

120 - Tyler Sipes IC M.Dec. 17-5 Domenick Tedeschi MF

120- Anthony Shevlin (Steub) over Kaydon Bobby (BL) 6-2

120 Trevor Herbert Tech Fall Isiah Crowe (Well) 17-2

 

 

 

126

Two champs and 3 over all finalist! another Barnesville king to watch

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Emmerling Jr Mark BvL 11th 1st 120 5th 113  
2 Taggart Cody WP 11th 1st 113 6th 106  
3 Ford Nathan PS 10th 2nd 113    
4 Lundy Kaden OG 12th 6th 126    
5 Cargill Timmy Univ 12th 6th 120    
6 King Skyler Barn 9th      
7 Kanyach Drake Shen 10th      
8 Rhodes Nathan Shad 9th      
9 Kazmirski Harrison StC 9th      
10 Savage Joe Tor 12th      
11              
12              
13              
14              
15              
16              

Notes:

126: H. Kazmirski (St. C.) winner by decision over J. Savage (Tor)4-0

126 King, Skyler (Barnesville) defeated Bender, Cale (CALDWELL) === {Fall 3:26}

126- Anthony Hill (Steub) over Nathan Cox (BL) 2-0 OT

 

 

132

Kish is in control, Salsberry is at a healthy weigh, and Felix is a middle school STUD, his father Danny Felix is a world team member.

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Kish Koen StC 12th 1st 126 3rd 120 3rd 113
2 Jones Trent PS 10th 4th 126    
3 Salsberry Jaymin BvL 11th   1st 106  
4 Tague Logan Barn 10th 5th 126    
5 Reed Eric Camb 12th 7th 120   8th 106
6 Dlugopolski Braxton OG 10th 8th 113    
7 Felix Luca Univ 9th      
8 Kernik Gunner Lin 12th      
9              
10              
11              
12              
13              
14              
15              
16              

Notes:

132 Logan Tague 10 (Barnesville) dec. Mark Emmerling Jr. 11 (Beaver) Dec 6-2

 

 

138

Shelek is a finalist, Wright is another super Freshman for South!

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Shelek Nate WP 11th 2nd 120 3rd 113  
2 Spencer CJ IC 10th 5th 132    
3 Wright Gage PS 9th      
4 Woodburn John BvL 12th 7th 126    
5 DeNoble Josh StC 12th 8th 120    
6 Hoover George Barn 12th 8th 126    
7 Alberts Mason  Bpt 10th      
8 Parker Dom Univ 10th      
9 Beisel Jason Mag 12th      
10 Wooley Chance SL 11th      
11              
12              
13              
14              
15              
16              

Notes:

Wright owns middle school wins over both Shelek and Spencer. 

138 Jaymin Salsberry 11 (Beaver) pin George Hoover 12 (Barnesville) 0:47

 

 

145

Ours looks for his 3rd title in as many years. seeds 2-4 will push him. I see some of the 152 pounders down here.

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Ours Logan BvL 11th 1st 132 1st 120  
2 Stout Caden Stc 11th 2nd 138 6th 132  
3 Johnson Brayden PS 12th 3rd 132 4th 120 6th 113
4 Paterra Dominic IC 10th 5th 138    
5 Waggoner Ethan ED 10th 6th 132    
6 Pauley Mason Univ 11th      
7 O'Connor Camden OG 11th      
8 Osman Andrew Shad 9th      
9 Blissenbach Gabe SL 9th      
10              
11              
12              
13              
14              
15              

Notes:

George Hulsey (Martins Ferry) dec. Bryce Hall (Barnesville) 3-1

145--Mason McCort (STC) p. George Hulsey, 3:34

152- Logan Ours (BL) d Tyler Muldrew (Steub) 9-3

 

 

152

This is the deepest weight class!

Kellar is 1 for 1 in OVAC titles, Muldrew medical defaulted to 8th last year. Seeds 3-9 are all capable of the finals.

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Kellar Peyten WL 12th 1st 145    
2 Muldrew Tyler Steub 12th 8th 138 4th 132 4th 120
3 Salsberry Devon BvL 12th 4th 145    
4 Palmer Jr Brian BL 12th 4th 138 3rd 132 7th 120
5 Crum Brady UL 12th 5th 160    
6 Williams Eric EL 10th 6th 138    
7 Dozier Garrett Tor 12th   5th 138 8th 126
8 Childers Jude PS 11th      
9 Carmen Gabe WP 11th   8th 113  
10 McCardle Ben JM 11th      
11 Shockey Robert PS 9th      
12 Smith Chase OG 12th      
13 VanDyne Wyatt Beal 12th      
14 Richmond D'Zayveon Bpt 12th      
15 Blackburn Nick Shen 12th      
16 Brown Jeremy IC 12th      
17 Bakos Matt Univ 12th      
18 Schrader Brendan Shad 12th      

Notes:

152 Logan Ours 11 (Beaver) pin Landon Crum 10 (Union Local) 2:49

152 Garrett Dozier Tor Fall Wyatt Vandyne Beal

152: W. VanDyne (Beall) win by pin over Nate Witsberger (St. C.)

152: G. Dozier (Tor) winner by Decision over N. Witsberger (St. C) 6-1

152: VanDyne Beal Fall Richmond Bpt 3:53

152 Palmer (BL) Pinned Jeremy Brown Indian Creek

 

 

 

 

 

160

6 trips to the finals, for the first three wrestlers!!! 11 Seniors!!! wow

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Krulik Logan BvL 12th 2nd 170 2nd 152 5th 160
2 Quiocho Gavin PS 12th 2nd 145 3rd 138 5th 132
3 Williams Howard EL 12th 2nd 132 1st 113 1st 106
4 Mitchell Stevie WP 12th 3rd 145 5th 138 7th 138
5 Ferguson Aaron Steub 12th 6th 145    
6 Kiser Brandon Dov 11th 6th 160    
7 Woods Cameron Barn 12th 6th 152    
8 Goff Chase MF 12th      
9 Wellings-Osha Elijah Univ 11th      
10 Parker Chris Tor 12th      
11 Cox Dylan JM 9th      
12              
13              
14              
15              
16              

Notes:

160 Logan Krulik 12 (Beaver) dec. Cameron Woods 12 (Barnesville) Dec 3-1

160--Chase Goff (MF) p. Austin DaRe, (StC) 3:43

 

 

 

170

This is Pappas weight to win!

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Pappas Ethan Steub 12th 1st 160 2nd 160 6th 170
2 Hagedom Dakota Univ 10th 3rd 152    
3 Gooch Billy WP 12th 4th 152 6th 152 8th 132
4 Heinrich Dylan OG 12th 6th 170    
5 Potts Jonathan BvL 12th 7th 152 2nd 132  
6 DaRe' Austin StC 12th   7th 138  
7 Boulet Jacob Barn 12th      
8 Kenworth Caden Camb 11th      
9 Daniels Evan WM 12th      
10 Sayre Marshal Cald ?      
11              
12              
13              
14              
15              
16              

Notes:

170 Jonathan Potts 12 (Beaver) dec. Jacob Boulet 12 (Barnesville) md 12-4

170 Marshsal Sayre Caldwell Win 16-7 vs 170 William Robinson Shadyside

170 Boulet, Jacob (Barnesville) defeated Marshall, Sayre (CALDWELL) === {Maj Dec 8-0}

Austin DaRe’ StC  d Jacob Boulet Barn

170- Ethan Pappas (Steub) d Jonathan Potts (BL) 3-0

 

 

182

A competitive class with 2 finalist at the top.

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Bush Ian Cam 11th 1st 170 4th 170  
2 Morris Hunter SL 12th 2nd 182 4th 182 8th 170
3 Starr Austin IC 11th 4th 170    
4 Walters Logan Weir 12th 6th 182    
5 Nixon Hunter WP 11th 8th 170 6th 160  
6 Kinney Brandon Steub 11th   8th 170  
7 Campolito Jacob JM 12th      
8 Edwards Aydon PS 11th      
9 Duck Noah MF 12th      
10 Morgan Gabe BvL ?      
12              
13              
14              
15              
16              

Notes:

195 Austin Starr (Indian Creek) dec. Kameron Hughes (Martins Ferry) 6-2

182--Jacob Walker (STC) d. Johnny McFarland, (MF) 7-5

Austin Starr IC Fall Kameron Hughes MF 1:50

182 Hannahs, Ayden (Barnesville) defeated Mcfarland, Jonny (Martins Ferry)

182- Brandon Kinney (Steub) MD Gabe Morgan (BL) 11-1
 

 

 

195

 

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Llewellyn Elijah IC 10th 3rd 195    
2 Brothers Jr Eric WP 10th 3rd 182    
3 Bartlett Justin Camb 12th 4th 182    
4 Ortt Logan NP 12th 7th 195    
5 Hughes Kameron MF 12th 5th 170    
6 O'Connor Kyler OG 12th      
7 Lemas Oscar PS 11th      
8 Miller Will Univ 12th      
9 Lurie Tyson Dov 12th      
10 Baldo Anthony JM 9th      
11 King Nathaniel Steub ?      
12 Morales Alexio BL 12th      
13 McNemar Jake Well ?      
14 Allen Payne BvL ?      
15              
16              

Notes:

195 Austin Starr (Indian Creek) dec. Kameron Hughes (Martins Ferry) 6-2

195 – Jake McNemar (Well) Pin Payne Allen (BvL) 3:46

220 Dobson, Zach (Martins Ferry) defeated Clouse, Avery (Barnesville) === {Fall 2:10}

195 - Austin Starr IC fall 1:53 Kameron Hughes MF

195- Nathaniel King (Steub) over Payne Allen (BL) by fall

195 Alexio Morales (BL) pin Jake McNemar (Well)

 

 

220

Skaggs is in charge here! Thomas should not be over looked he has a stellar Jr. High resume

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Skaggs Reese StC 12th 1st 195 5th 170 8th 152
2 Ostovich Spencer Steub 10th      
3 Weekley Caden Well 12th 6th 220    
4 Buckalew Noah PS 12th      
5 Dobson Zakary MF 11th      
6 Thomas Lucas HC 9th      
7 Dondzila Gavin IC 11th      
8 Clouse Avery Barn 11th      
9 Bealles Danny OG 12th      
10 Lenhart Thomas FF 12th      
11 Murphy Tristan BvL ?      
12              
13              
14              
15              
16              

Notes:

220 Skaggs StC d Bartlett Camb 7-5

220--Kameron Hughes (MF) d. Reese Skaggs (StC) 5-4

220 Lucas Thomas 9 HC Win by Major Dec 12-2 over Jared Trenner 10 Shen

220 - Zak Dobson MF fall 2:49 Lucas Thomas HC

220 - Zak Dobson MF fall 3:09 Gavin Dondzilla IC

 Dobson MF Fall Trenner Shen

 220 Dobson, Zach (Martins Ferry) defeated Clouse, Avery (Barnesville) === {Fall 2:10}

220- Spencer Ostovich (Steub) over Tristan Murphy (BL) 6-2

 

 

285

Tamburin has gown into a heavy weight

Rank Last Name First Name School Grade OVAC 2020 OVAC 2019 OVAC 2018
1 Tamburin Charlie WP 12th 3rd 220    
2 Bier Marshal Riv 10th 7th 285    
3 Brueck Jordan Weir 12th      
4 Hendershot Gabe PS 12th      
5 Turney Corbin Univ 11th      
6 Fanchar Josh Tor 11th      
7 McCoy Zane BvL ?      
8 Harper Javin Steub 9th      
9 Burney Ezekiel MF ?      
10 Drapp Dilon HC ?      
11 Sailing Axle Shen 9th      
12              
13              
14              
15              
INJ Tuttle Peyton Steub 11th 8th 220    

Notes:

Ezekiel Bruney (Martins Ferry) pin Jadyn Lucas (Barnesville) 5:27

285--Zeke Bruney (MF) d. Logan Fry (StC) 3-1

285 Dillon Drapp 11 HC Win by Fall 1:22 over Axle Saling 9 Shen

 Marshal Bier  Riv pinned Steven Fitzgerald (18th in Ohio D-3) in 0:38

285 - Zeke Bruney MF fall 4:56 Dillon Drapp HC

Zane McCoy (BL) over Javin Harper (Steub) 9-4

 

Hit Counter

 

 

(Ohio Valley Athletic ex Coach) The purpose of this web site is to promote O.V.A.C. wrestling and the individuals that make it all possible. I don't proclaim to know everything about the O.V.A.C.'s or wrestling, but I did coach in the O.V.A.C.'s for 8 years so I do have some knowledge of the sport, coaches and the wrestlers (2002). I have also run www.OVAeCwrestling.com for the past 10 years.(2016)